Çanakkale Seramik Müzesi

Çanakkale Seramik Müzesi logo

Çanakkale Seramik Müzesi

Adını geleneksel ve özgün seramiklerinden alan kentimizde seramiği yaşatmak ve geleceğe taşımak adına yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi.
Kentimizde seramiğin geçmişten günümüze olan yolculuğunun paylaşıldığı, varlığını kalıcı kılacağı ve geleceğe taşıyacağı bir mekanın yokluğu kent belleğinden seramiği siliyor muydu? Bu konuda soru soran ve yanıtını araya kentliler bir araya geldi ve uzun süren arama toplantı ve atölyelerin ardından kenti yeniden seramikle buluşturmak ve unutulmaya yüz tutmuş bir değeri günlük yaşamda yeniden var etmek için önermeler geliştirildi. Bu önermeler içinden çıkan Seramik Müzesi fikri üzerinde yoğunlaşıldı. Kentin önemli kültür varlıklarından biri olan Tarihi Er Hamamı Çanakkale Belediyesi’ne Seramik Müzesi için devredildi.
Bu amaçla Tarihi Er Hamamı’nda başlatılan restorasyon çalışmaları sürerken Çanakkale Kent Müzesi koordinasyonunda Çanakkale Kent Konseyi kolaylaştırıcılığında kentlilerinde katılımı ile müzecilik faaliyetleri de şekillendi ve planlandı. Restorasyonu bitmek üzere olan müzede geleneksel Çanakkale seramiklerinin yanı sıra hamam kültürüne de yer verilecek.

+90 286 211 0130

Cevat Paşa Mah. Kaya Sok. No:31-33 / ÇANAKKALE

" HENÜZ SERGİ EKLENMEDİ "

Yorum Yapın