Dilek Sabancı Sanat Galerisi

Sakip-Sabanci-Mardin-Kent-Muzesi

Dilek Sabancı Sanat Galerisi

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin içinde bulunduğu yapı, II. Abdülhamid (salt.1876-1909) döneminde, Diyarbakır Valisi Hacı Hasan Paşa tarafından 1889 yılında Süvari Kışlası olarak yaptırılmış ve uzun yıllar bu şekilde kullanılmıştır. Yapının mimarı, Ermeni asıllı Sarkis Elyas Lole’dir.

İki katlı yapının, güney kapısından girilen alt katın, kışlanın ahır kısmı olduğu anlaşılmaktadır. Kışla, daha sonra Jandarma Komutanlığı Askerlik Şubesi, Jandarma Karakolu ve 1991-2003 yılları arasında ise vergi dairesi olarak kullanılmıştır.

2000 yılında ÇEKÜL’ün (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) öncülüğünde yapılan girişimlerle, tarihi yapının önemi vurgulanmış ve onarılmasının gerekliliği belirtilmiştir. Bu doğrultuda Mardin doğumlu, dönemin İstanbul Valisi olan Muammer Güler aracılığıyla Sakıp Sabancı ile görüşülmüş ve binanın onarımı için yardım talep edilmiştir. 2004 yılında Sakıp Sabancı’nın vefatının ardından,Sabancı Vakfı ve Sakıp Sabancı Ailesi bu projeyi Sakıp Sabancı’nın vasiyeti olarak görmüş ve 28 Mart 2006 tarihinde dönemin Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı arasında “Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi Protokolü” imzalanmıştır. Aynı sene, Güler Sabancı ve Dilek Sabancı’nın da hazır bulunduğu bir törenle müze binasının restorasyon çalışmaları resmen başlatılmıştır.

İnşaat ve restorasyon işlemlerinin Sabancı Vakfı tarafından üstlenildiği bu uzun süreçte, Mardin Valiliği görevinde bulunmuş olan tüm valiler, başta Temel Koçaklar, Mehmet Kılıçlar ve Hasan Duruer olmak üzere projenin yakın takipçileri olmuş, Müze ile ilgili çalışmaların sonuca ulaşmasında etkin olarak rol almışlardır.

Müzenin hazırlanması ve ziyarete açılışına dek tüm aşamalarda İstanbul’daki Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi uzmanları, Mardin Valiliği, Mardin Belediyesi, MAREV (Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı) ve tüm Mardinlilerin önemli katkıları olmuştur.

Bugün Sabancı Vakfı’na bağlı, “özel müze” statüsünde olan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, koleksiyonu, eğitim programları, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir Müzecilik ortamı sunarken Mardin’in kentsel oluşumunu ve yaşam kültürünü sergilemek ve tanıtmayı amaçlamakta; Dilek Sabancı Sanat Galerisi ise geçici sergilerle, Mardin’de modern ve çağdaş bir sanat platformu oluşturmayı hedeflemektedir.

+90 482 212 9396

Gül Mah. Hükümet Cad. No:12 Merkez Artuklu / MARDİN

Yorum Yapın