Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi

eskişehir logo

Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi

Dorlion’dan, Frigya’ya, Bizans’tan, Anadolu Selçuklu’larına, Osmanlı’dan, Türkiye Cumhuriyeti’ne, tarihe esaslı bir duruş, geçmişe gerçek bir dokunuştur Eskişehir.
Halk sanatının en özgün örneklerinden kilimlerin, halıların, heybelerin dokunduğu, gelişmiş el sanatlarından olan lületaşının taştan öte şekillendiği, camın hayat bulduğu kendine özgü yerel kültürüyle, ülkemizin öncü şehirlerinden biridir Eskişehir.
Sanatın ve zanaatın her dalı, estetik ve emeğin her tonu ilmek ilmek yansımıştır Eskişehir’e.
Binlerce yıllık tarihi bugüne taşıyan merdivenlerinde direniş, inanç, hoşgörü, sevgi ve dostluk köprüleri kurulmuş; üzerinde yaşayan ve yaşlanan mirasını her dem canlı tutan açık hava müzesidir.
Eskişehir Odunpazarı, Odunpazarı Eskişehir’dir aslında…
Böyle güzel bir şehrin kültürünü, ulusal ve uluslararası sanat etkinlikleriyle daha da çoğaltmak, sanata değer katmak, süreklilik kazandırarak yaygınlaştırmak, kültürel yaşantımızı varsıllaştırmak istiyoruz. Biliyoruz ki, sanat ve kültür, yaşamla aramızdaki dokuyu umutla, sevgiyle, sevinçle, barışla örer. Beğenimizi şekillendirir, boyutlandırır ve yaşantımıza yeni anlamlar, yeni zenginlikler katar. Çünkü sanat yaşamı savunur hep.
İlke olarak Odunpazarı Belediyesi, tüm yurttaşların kendilerini özgürce ifade edebilmelerinin ve sanatın yaygınlaşmasının önündeki bütün engelleri kaldırmayı görev bilmektedir. Çünkü kültür politikamız, bireysel kültürel hakları, kültürel çoğulculuğu, özgürlüğü ve demokratikleşmeyi temel alır.
Bu çerçevede; Belediyemizin iki işlevinden söz edebiliriz. Bunlardan birincisi, son derece yaratıcı ve dinamik bir yapısı olan kültür-sanat dünyasıyla Odunpazarı Belediyesi arasında bir iletişim köprüsü kurmak, ikincisi de kültür ve sanat alanının sorunlarına birlikte çözüm üretmektir.
Bu anlayışla, açılışını yapacağımız Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde uluslararası bir büyük sanatçının, Salvador Dali’nin en önemli yapıtlarından “Zodyak” ve “Pentagruel”lerini yansıttığı özgün litografi sergisiyle buluşturuyoruz sizleri. Gerçeküstücü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgeleriyle ünlenen Salvador Dali’nin yapıtlarından oluşan özel bir seçkiyle buluşturuyoruz sanatseverleri.
Din, dil, mezhep ve etnik köken farklılıklarımızın, ülkemizde ayrımcılığın değil, renkli ve zengin bir kültürün bütünlüğü çerçevesinde görülebilmesi için sanat ağacının her dalına yaşam vermek istiyoruz. Bu nedenledir ki, kültür ve sanata yapılan her yatırım hem demokrasiye, hem de insana yapılan bir yatırımdır.
Odunpazarı Belediyesi, sanatı sürekli kılmak ve de daha da yaygınlaştırmak için sürpriz sergilerle etkinliklerini sürdürecektir.

+90 530 765 3188

Vişnelik Mah.Sarmaşık Sok. Nu:16 Odunpazarı / ESKİŞEHİR

" HENÜZ SERGİ EKLENMEDİ "

Yorum Yapın