SALT Beyoğlu

salt logo

SALT Beyoğlu

İstiklal Caddesi’nde yer alan, altı katlı SALT Beyoğlu, 19. yüzyılın ikinci yarısında Siniossoglou Apartmanı adıyla cadde kotunda ticaret, üst kotlarda konut kullanımına açıldı. 1950’lerden itibaren Beyoğlu’nda yerleşik nüfusun seyrekleşmesiyle konut işlevini yitirerek ticaret, politika ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Taşıyıcı sistemi çelik putrel ve volta döşemeden meydana gelen tam kâgir yapının yeniden işlevlendirme çalışmaları, Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin’in yönetiminde Mimarlar Tasarım tarafından yürütüldü.

SALT Beyoğlu’nun girişinde, belirli aralıklarla seçili sanat işleri ve küçük sergilerin yanı sıra mevcut ve gelecek program bilgilerinin sunulduğu Forum bulunur. Yapıya açılan bir arayüz olan Forum’un devamındaki Açık Sinema, gösterim, konuşma, atölye ve performans programlarıyla etkileşime olanak tanır. Görsel ve maddi kültür pratiklerini temel alan kapsamlı projelere, ikinci ve üçüncü katlara yayılan 750 metrekarelik sergi mekânlarında yer verilir. SALT’ın çeşitli ilgi alanlarından kişi ve topluluklarla geliştirdiği gıda ve bitki odaklı kültür incelemeleri, Mutfak mekânı ve Kış Bahçesi’nde sürdürülür. Birinci katta konumlanan Robinson Crusoe 389 kitabevi, yapının açık olduğu saatlerde hizmet vermektedir.

Açık Sinema Suyabatmaz Demirel Mimarlık‘tan Hakan Demirel, Mutfak mekânı SUPERPOOL tarafından tasarlandı. SALT Beyoğlu’nun açıldığı Nisan 2011’de, mimar ve sanatçı Fritz Haeg’in 11 Numaralı Yenilebilir Mülk olarak dördüncü kata kurduğu prototip bahçe, Nisan 2018’de tamamlanan mekânsal düzenlemeler kapsamında bir Kış Bahçesi’ne dönüştürüldü. Saksı bitkileriyle çevreli, 80 metrekarelik sıkıştırılmış toprak zeminden oluşan Kış Bahçesi, KHORA‘dan mimar Aslıhan Demirtaş tarafından kurgulandı. Yapının yönlendirme programı ve tasarımını New York merkezli Wkshps hazırladı.

+90 212 377 42 00

İstiklal Cad. 136 Beyoğlu / İSTANBUL

" HENÜZ SERGİ EKLENMEDİ "

Yorum Yapın