SALT Galata

salt logo

SALT Galata

Bankalar Caddesi’nde yer alan SALT Galata, Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallauri tarafından Bank-ı Osmanî-i Şahane için tasarlandı ve 1892 yılında hizmete açıldı. Yapı, anıtsal ölçeğinin yanı sıra, ön ve arka cephelerde kullanılan neoklasik ve oryantalist mimari üsluplardaki şaşırtıcı farklılık dolayısıyla İstanbul’da benzersizdir.

Kullanıma girdiği tarihten itibaren çok çeşitli nedenlerle yapısal müdahalelere maruz kalan yapının yeniden işlevlendirme çalışmaları, Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin yönetiminde Mimarlar Tasarım tarafından yürütüldü. Kasım 2011’de açılan SALT Galata, yapının özgün karakterini ortaya koyacak biçimde eklerinden arındırılarak mekânsal kurgusu çok katmanlı programların gereksinimlerine göre düzenlendi.

Bir ihtisas kütüphanesi niteliğindeki SALT Araştırma mekânı, SALT Galata’nın orta avlusunda 650 metrekarelik bir alandan oluşur. Osmanlı Bankası Müzesi Koleksiyonu‘nun yapıya yayılan dijital sunumları, büyük bir sergi mekânı ve kayıtlı araştırmacılara yönelik SALT Araştırma Ferit F. Şahenk Salonu’nun bulunduğu -1 katından başlar. Yapıda ayrıca, 218 kişi kapasiteli Oditoryum, çok sayıda katılımcıyla çalışmaya elverişli Atölyeler, program ve özel etkinlik mekânları, ofisler ve serbest çalışma alanları bulunur. Robinson Crusoe 389 kitabevi tarafından işletilen Dükkân ile Neolokal restoranı giriş katında konumlanır.

SALT Araştırma ve Ferit F. Şahenk Salonu ŞANALarc, Oditoryum Zoom/TPU, Atölyeler Arif Özden ve Tanju Özelgin, ofisler SUPERPOOL, Danışma’nın yanı sıra sergi alanları ve Oditoryum’un fuayeleriyle bu üç kattaki ıslak hacimler Autoban, Dükkân Ömer Ünal, Neolokal ve girişindeki Kafe Aslıhan Demirtaş (KHORA) tarafından tasarlandı. Yapının yönlendirme programı ve tasarımını Koray Özgen hazırladı. SALT Galata’daki mekânlar hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

+90 212 334 2200

Azapkapı, Bankalar Cd. Nu:11, Beyoğlu / İSTANBUL

" HENÜZ SERGİ EKLENMEDİ "

Yorum Yapın