ha:ar

cermodern logo

İstanbul Modern Sanat Vakfı İstanbul Modern Sanat Müzesi

Adres
Altınsoy Cad. No:3 Sıhhıye / ANKARA

Telefon
+90 312 310 0000

Web
www.cermodern.org

Hande Şekerciler / Arda Yalkın

" ha:ar "

AÇILIŞ

26.03.2021

SAAT

...

KAPANIŞ

18.05.2021

SERGİDEKİ ESERLER

haar sergi eserler
0
haar sergi eserler
0
haar sergi eserler
0
haar sergi eserler
0
haar sergi eserler
0
haar sergi eserler
haar sergi afişi

Sanat, gerçek yaşam pratiğinde ve dijital ortamda gerçekleşirken ne kadar farklıdır birbirinden ya da aslında farklı mıdır? Heykeltraş Hande Şekerciler ve Dijital Sanatçı Arda Yalkın’ın sanatçı ikilisi ha:ar olarak ortaya koydukları, İstanbul ve New York’ta süren uzun yıllara dayanan ortak birikimlerini yansıtan dijital çalışmalarında, bu soruya verdiği ufuk açıcı cevapların yanı sıra günlük yaşamın, mitlerin, iki dünya arasında gerçeğin nerede durduğunun da masaya yatırıldığı işlerle karşımıza çıkıyorlar.

 

CerModern Güney Hangar Galerisi’nde ziyarete açılacak yeni ha:ar sergisinde yer alan; ikilinin Lucid ve İmkansız Heykeller serilerinden işleri, heyecan verici formlarının yanı sıra gerçek dünya ile dijital ortam arasındaki sanat pratiğinin üzerine çokça düşünme fırsatı veriyor. İkili, İmkânsız Heykeller serisinde fiziki olarak kurgulamanın mümkün görünmediği heykellerden bir dünya kuruyor. Fiziksel ortamda üretilen heykellerde olduğu gibi entelektüel, anatomik, estetik düzlemlerdeki çabaların bir araya geldiği bir süreçle üretilen sıra dışı eserlerin oluşturduğu bu seri, ekrandaki bir noktadan başlayarak 3 boyutlu bir düzlem üzerine serpilerek gelişiyor. Bu ilk nokta, dijital bir evrende herhangi bir yönde gelişebilecek bir hikâyenin yolunu açıyor. Sonsuz olasılıkların yeni evreninde ikili, felsefi ve mitsel anlatılarla yan yana getirerek, giderek daha dijital olarak tanımlanan ve deneyimlenen günümüzün günlük yaşamının gerçekliğini tasvir etmeyi amaçlıyor. Lucid ise gerçek ile hayalin ya da belki gerçek ile dijitalin arasında kalan ve dijital olanda gerçeği deneyimlemeye çalışan bir sanatçının kendiliğini izleme deneyimi sunuyor, tıpkı ‘lucid’ bir rüyayı izler gibi.

 

Gerçek ortamda bir heykeli yaratma sürecinin benzerini yaşatan, uzun aylara hatta yıllara varan “gerçek kılma” çabalarıyla oluşan dijital eserler de hikâyelere, kavramsal çerçevelere ihtiyaç duyuyor.  Öte yandan, tıpkı bronz bir heykeli üretirken ısıyla planlananın dışına çıkan bükülmelerin planlanandan daha büyüleyici bir form kazandırdığı gibi ikili, benzer yaratım deneyimlerinin dijital heykellerin üretiminde de yaşandığını belirtiyor.

 

ha:ar dünya çapındaki başarı ve birikimleri eşliğinde üretilen, büyük bir hızla içine çekildiğimiz dijital dünyada heykel gibi en formatif eserlerin nasıl var olduğunu gösteren yapıtlarıyla dijital sanat üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor.

Hande Şekerciler Arda Yalkın

İstanbul, New York ve LA  arasında çalışan heykeltraş Hande Şekerciler ve yeni medya sanatçısı Arda Yalkın, ha:ar’ı, klasik sanat yaklaşımını yeni teknolojilerle birleştirme tutkusuyla kurdu. Üretimde ustalaşmaya ve yeni ifade imkanlarını araştırmaya olan tutkuları ikiliyi resim, heykel gibi konvansiyonel yöntemlerin yanı sıra video, animasyon, müzik, jeneratif sanat hatta yapay zekayı da içine alan geniş bir yelpazede çalışmaya  sürükledi. Bireysel pratiklerini harmanlayarak yeni ve özgün bir ifade biçimi arayan ha:ar’ın çalışmalarının ana konusu  “İnsanlığın yarattığı medeniyet, ürettiği teknoloji ve var olma biçimi ile olan çatışması” olarak özetlenebilir.

Kısa geçmişine rağmen ha:ar bugüne kadar ABD’nin önemli misafir sanatçı programlarından Residency Unlimited (NYC) Artist Alliance International (NYC) ve 18th Street Art Center (LA)’dan davet aldı ve buradaki programları tamamladı. İlk sergisini 2018’de  New York’da açan ha:ar, 2019’da Art Miami kapsamında CADAF’a katıldı. ha:ar, genç sanatçılara yeni medya sanatını öğretmek amacıyla kurulan bir sivil toplum kuruluşu olan  Piksel Yeni Medya Misafir Sanatçı Programı’nın da (www.piksel.ist) ortak kurucusudur.

İkilinin eserleri bugüne kadar Türkiye, ABD, İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Macaristan, Yunanistan ve Rusya’daki çeşitli galerilerde, fuarlarda, müzelerde ve uluslararası sergilerde sergilenmiştir.

 199 Kişi Sergiye Baktı

GALERİNİN DİĞER SERGİLERİ

haar sergi afişi
26/03/2021 - 28/05/2021

ha:ar

İNCELE
Hakan Esmer Baş Ukari
21/02/2020 - 21/03/2020

Hakan Esmer / Baş Ukari

İNCELE

Yorum Yapın